Mesaj

Kurumun Mesajı

 

Dairemiz KKTC yurttaşları ile birlikte yabancılarada hizmet vermektedir. Amacımız bireylere en kısa sürede iyi hizmet vermek ve sorunlarını çözmektir. En doğru bilgiyi her zaman Dairemizden alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yabancılardan ricamız, daha sonra telafi edilemeyecek durumlarla karşı karşıya kalmamak için,  Dairemize uğramanız ve sorularınıza burada yanıt bulmanızdır.

 

Muhaceret Dairesinin Görevleri

 

Muhaceret Dairesi,

KKTC vatandaşlarına yurt dışına seyahatlerinde kulanılmak üzere KKTC Pasaportu düzenlemekte, Ülkede çalışma izni ile bulunan yabancıların eşleri ve 18 yaşından büyük çalışmayan bekar çocuklarına, ev satın alıp KKTC’nde yaşamını sürdürebileceği düzenli bir geliri olan  yabancılara İkamet izni vermekte, KKTC’nde bulunan Yüksek Öğrenim Kurumlarında öğrenim gören öğrencilere Öğrenci İzni vermekte,25/1993 sayılı Yurttaşlık Yasası’na uygun olarak  evlilik  yolu  ile, Bakanlık onayı  ve Bakanlar Kurulu kararı ile Yurttaşlık işlemleriyapmakta,Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası kapsamında çalışacak olan Konsomatrislere ön izin vermekte, Merkezi Cezaevinde mahkumiyet süresi dolan, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından bulaştırıcı ve infeksiyöz hastalığı bulunduğu tespit edilen, Çalışma Dairesi tarafından kaçak veya yabacıların çalışma izin koşullarına aykırı çalıştığı tespit edilen yabancılar hakkında, Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası uyarınca ihraç emri düzenlemektedir.

 

Muhaceret Dairesinin; Yurttaşlık Şubesi, İkamet Şubesi, Pasaport Şubesi olmak üzere üç şubesi vardır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığına bağlı dış temsilcilikler tarafından yurttaşlık başvuruları alınmakta, pasaport işlemleri yapılmaktadır. Kaymakamlıklar’da ise, pasaport işlemleri yapılmaktadır. Kaymakamlıklar kendi ilçelerinde bulunan Yüksek Öğretim Kurumlarındaki öğrencilere öğrenci izni vermekte, ülkede ikamet edecek olanların sağlıklı koşullarda yaşayıp yaşamadıklarını kontrol edip, raporlarını Dairemize göndermektedir.